Četras radošās rakstīšanas cepures
Ja Tev ir jāuzstājās prezentācijā, sapulcē, konferencē, forumā vai vieslekcijā, viss sākas ar scenāriju rakstiski. Taču, kā sevī atraisīt idejas publiskās runas satura veidošanai? Ļoti populāra starp rakstniekiem ir t.s., četru radošo cepuru pieeja. Gatavojot runu, izmanto visas konkrētā secībā:
Esi Trakais (Mad man). Apkopo materiālus, kas saistīti ar tēmu. Veic izpēti un pieraksti visu, ko domā. Ļauj vaļu ideju plūsmai, piedzīvo prāta vētru. Tev nāks gan labas, gan sliktas idejas, taču piefiksē visas. Atsakies no vēlmes šajā posmā sevi pārtaukt, cenzēt, kritizēt un loģiskot, esi pacietīgs. Korekcijai būs sava vieta pēc tam ceturtajā etapā.
Esi Arhitekts (Architect). Šī ir izklāsta fāze. Ņem materiālu, ko izveidoji Trakajā fāzē, un sāc to kārtot. Atbrīvojies no tā, kas nav vajadzīgs. Atgriezies Trakajā stadijā, ja redzi, ka nav pietiekami daudz materiāla. Strukturē idejas, veido stāsta kolāžas, skices. Attīsti runas plānu, analizē un organizē sākāmo ideju secību.
Esi Galdnieks (Carpenter). Darītāja fāze, kur tiek veikts īstais darbs - rakstīšana. Ja tas palīdz koncentrēties un strukturētāk fokusēties, iestati laika ierobežojumu šai fāzei vai atskaites punktus un velti laiku, lai aprakstītu to, ko nolēmi caur Arhitekta cepuri. Šajā posmā pavadīsi visvairāk laika.
Esi Tiesnesis (Judge). Ne visam melrakstam galu galā jānokļūst tīrrakstā. Labo un koriģē, pārliecinoties, vai runas mērķis caur saturu tiek sasniegts. Atceries, ka klausītājam nevajag dzirdēt visu. Esi sev kritiķis, bet bez šaustīšanas un pārmetumiem, centies saglabāt objektivitāti. Vai galvenā doma ir uztverama jau pašā runas sākumā? Vai runa sasniedz savu mērķi arī caur katru paragrāfu vai prezentācijas slaidu atsevišļi? Kas kļuvis lieks? Kas pietrūkst? Kas ir pa daudz? Apdomā izmantoto vārdu izvēli, labo gramatiku un pieturzīmes, novērtē, cik dabiski runas punkti virzās no idejas uz ideju. Velti kritizēšanai laiku tikai pie šīs 4.cepures, ne agrāk! Iesaku atgriezties pie sava tiesneša darba vairākas reizes, bet ne vienā dienā, labāk dažādās dienās. Noteikti lasi tekstu arī skaļi. Darbs ir pabeigts, kad esat apmierināts, un ideālā variantā esi arī saņēmis no testa auditorijas apstiprinošu atgriezenisko saiti, ka runa ir saturiski saprotama.
Kādas ir klaiskākās runas gatavošanas kļūdas?
Nesāc runas gatavošanu, piemēram, ar 2.cepuri kā Galdnieks! Pirmais solis ir ideju piefiksēšana un materiālu ievākšana, vispirms idejas ir galvā, pēc tam tās ir uz papīra. Sāc ar 1.nevis 2.cepuri. Nekombinē cepures savā starpā. Nevelc divas cepures vienlaicīgi. Neizlaid nevienu no cepuru vilšanas etapiem. Katrai cepurei ir sava vieta konkrētā secībā. Piemēram, ja Arhitekta posmā rūpīgi arī ķidā katru vārdu un pārbaudi katru komatu, tad tu zaudē laiku. Stop! To darīs Tiesnesis vēlāk. Reizēm mēs iestrēgstam kādā no runas gatavošanās procesiem, domājot, ka mums vēl mazliet vairāk jāpadomā, jāpamācās, jāsaplāno utt. Mums šķiet, ka vairāk domāšanas novedīs pie lielākas skaidrības. Taču, tā nav taisnība. Vairāk darīšanas noved pie vairāk skaidrības. Velti laiku, lai domātu un plānotu, taču neiestrēgsti! Tikai fiziski sperot soļus veidojas ceļš, izpratne un rezultāti.
Ja noderīgi, uzraksti man! Dalīšos ar šādu saturu biežāk!